20. stoljeće

Sovjetsko-njemačka suradnja 1922. - 1933.

Njemačku (označena kao isključivog krivca za Prvi svjetski rat) i Sovjetsku Rusiju (zbgo promjene društvenog uređenja) međunarodna je zajednica izolirala i time osudila na međusobnu suradnju. Pod krinkom gospodarske suradnje obje su strane razvijale svoje vojne potencijale.


Pogrom u Kielceu 1946.

Drugi svjetski rat je završen i u nekada okupiranu Poljsku vraća se stanovništvo. Među njima ponajviše Židovi koji su preživjeli holokaust. No, događaji koji će uslijediti nakon njihova povratka kućama pokazati će kako Poljskoj tako i cijelom svijetu da antisemitizam nije nestao sa slomom nacizma. Upravo u Poljskoj on će doživjeti novi zamah, a on će najsnažniji biti u gradu Kielceu.


Mađarski ustanak 1956.

Nakon Staljinove smrti u Mađarskoj dolazi do političkih promjena koje daju nadu kako bi snažan stisak vlasti mogao postati podnošljiviji. Pokušaj demokratizacije mađarskog društva završiti će tragedijom koja će do danas obilježiti mađarsko društvo.


Francuzi u Vijetnamu

Pod krinkom zašite francuskih europskih naseljenika Francuska se tijekom 19. stoljeća sve više upliće u vijetnamske političke prilike. S vremenom cijeli će Vijetnam postati francuska kolonija koju će kolonijalne vlasti nesmiljeno iskorištavati. S krajem Drugog svjetskog rata na vojno-političku scenu Indokine stupua Viet Minh koji će povesti borbu protiv francuske kolonijalne vlasti. Na kocnu 1954. godine u bici kod Dien Bien Phua Viet Mihove postrojbe porazit će francuske snage i dokrajčiti francusko kolonijalno carstvo u Indokini.


Sovjetska intervencija u Afganistanu

U nizu političkih borba, između samih Afganistanaca, oko toga tko će držati stvarnu vlast u zemlji vođe Sovjetskog Saveza odlučuju vojno intervenirati u ovoj susjednoj zemlji. Pri tome su zanemarili upozorenja sovjetskih visokih vojnih časnika kako je takva akcija unaprijed osuđena na propast. Unatoč upozorenjima političari su odlučili ostvariti svoje nakane i time u konačnici odveli svoju zemlju u bolan i sramotan poraz.


Krah demokracije u Čileu

Na demokratskim izborima u Čileu na vlast dolazi koalicija lijevih stranka koja pokušava u čileansko društvo ucijepiti neke od ljevičarskih ideja. Međutim, nakon zakulisnih igara, promjene političkih savezništava i previranja sve će voditi ka državnom udaru i uvođenju vojne diktature u do tada miroj zemlji. Vojni režim počinit će najgore strahote u povijesti Čilea i ostaviti trajnu traumu koja i dan danas ima značajnog utjecja na život Čileanaca.


Namibija: Prvi genocid 20. stoljeća

Zbog teških uvjeta života domorodačko stanovništvo Namibije diglo je pobunu protiv kolonijalnih vlasti. General von Trotha poslan je iz Njemačke da uguši pobunu, ali on će učiniti mnogo strašniju stvar - počinit će prvi genocid u 20. stoljeću. Domicilno stanovništvo poslužit će kolonijalnim vlastima kao pokusni kunići koji će u okviru znanstvenih pokusa namjerno biti zaraženi tifusom, tuberkulozom, kozicama i sličnim zaraznim bolestima.


Berlin: povijest jedne podjele

U kolovozu 1961. godine istočnonjemačke vlasti odlučile su stati na kraj bježanju brojnih građana u zapadni dio Berlina. Započela je operacija Kineski zid - do tada jedinstveni grad podijeljen je na dva dijela zidom od opeke i bodljikavom žicom. Gotovo preko noći grad građani zapadnog Berlina našli su se izolirani usred Istočnog bloka. Bio je to događaj koji je šokirao svijeta ali i jasno pokazao očaj i nemoć istočnonjemačkih vlasti. U jednom trenutku kriza je toliko kulminirala da je dovela Europu na rub novog rata.


Kinesko-vijetnamski rat

Nakon što su porazili japanske, francuske, američke i južnovijetnamske postrojbe te ujedinili zemlju vijetnamski komunisti poželjeli voditi posve samostalnu politiku. U komunističkoj partiji započele su čistke s ciljem odstranjivanaj prokineskih kadorva. Donedavni saveznik u borba protiv raznih okupatora vrlo brzo postao je novi neprijatelj. Kina je takav poteza protumačila kao posebno drzak potez. Na koncu sve je eskaliralo u oružani sukob dvije donedavno "bratske" zemlje.


Masakr u Nankingu

U prosincu 1937. godine japanske trupe opkoljavaju kinesku prijestolnicu Nanking. Grad napušten skoro od svih doživjet će šest najstrašnijih tjedana tijekom kojih će japanski okupator ubiti 300.000 civila. Nezamisliva masovna silovanja, ubojstva, pljačakanja i zlostavljanja japanske vojske nad kineskim stanovništvom bit će nešto najstrašnije što je svijet ikada vidio.


Kambodža i teror Crvenih Kmera

Dolaskom na vlast Crveni Kmeri uspostaviti će najrepresivniji režim u povijesti. Nove vlastodršci gurnut će zemlju u duboku izolaciju i napraviti nevjerojatan civilizacijski korak unazad - ukinut će bolnice, tržnice, škole, banke, restorane... Sve što je moglo samo i podsjećati na uobičajeni civilizirani život postat će nepoželjno. Čak će i dječje igračke biti zabranjene! Stanovništvo će biti podvrgnuto nesmiljenoj političkoj indoktrinaciji i atmosferi straha. Mučenje, smrt i koncentracijski logori postali su svakodnevica. Cijelu zemlju preplavit će užas.


Rumunjska u vrijeme Ceauşescua

Nicolae Ceausescu na Zapadu je uglavnom bio cijenjen zbog svoje neovisne politike spram Sovjetskog Saveza. No, u svojoj je domovini bio omražen zbog represije vlastitog naroda, a na uštrb luksuznog života i bogaćenja vlastite obitelji i vladajuće vrhuške. Rumunjski diktator pomno je gradio svoj kult kao gospdoar života i smrti u Rumunjskoj. Kada se narod digao na pobunu svim je sredstvima pokušao zaustaviti prevrat na koncu plativši vlastitim životom za svoju strahovladu.


Operacija Kolibri

Jedna od ključnih poluga u prvim danima nacističke stranke bile su SA paramilitarne postrojbe koje su okupljaje široke narodne slojeve. Shvaćajući svoj značaj za uspon nacizma jurišnici SA nakon preuzimanja vlasti zahtijeva provedbu veće socijalne pravednosti u njemačkom društvu. No, velika masonvost SA odreda, koja sa sobom nosi i velik utjecaj, sve su više zabrinjavale Reichswehr i pojedince u nacističkoj vrhušci. Na koncu vrh SA svoj utjecaj, masovnost i političku moć koju su imali platit će svojim životima.


Japan i razvoj biološkog oružja

Nakon okupacije dijela Kine japanske vlasti odlučuju na lokalnom stanovništvu izvoditi eksperimente na živim ljudima. Cilj je bio stvoriti ubojito biološko oružje koje će Japanu osigurati pobjedu u ratu i cijena koju će zbog toga platiti kinesko stanovništvo i ratni zarobljenici nisu uopće bili bitni. Najjeziviji eksperimenti provodili su se čak i nad novorođenčadi. Oni koji su zamislili ove zločine i provodili ih nikada zbog toga nisu odgovarali. Vjerojatno i zbog toga u suvremenom Jajapnu ova sramotna epizoda japanske povijesti je tabu tema.


Krvavi arhipelag

Nakon što je Indonezija proglasila neovisnost od Nizozemske na čelo države dolazi dugogodišnji borac za nezavisnost zemlje Sukarno. Vrlo brzo nakon stjecanja nezavisnosti mladu će državu početi razdirati političke, vjerske i socijalne trzavice. U sukob će se uključiti i vojska koja je i sama bila podijeljena. Na kocnu pokrenut će se spirala zločina u kojoj će se stradati na stotine tisuća nevinih ljudi samo zbog sumnje da su komunisti ili njihovi simpatizeri.


Uspon i pad fašizma u Italiji

Nakon ispunjenih ratnih ciljeva u Prvom svjetskom ratu Italiju zahvaća i teška ekonomska kriza. U turbulentnim vremenima koja su zahvatila Italiju svoju priliku vidi nova politička snaga - fašizam. Nekadašnji vatreni socijalist i pacifist Benito Mussolini staje na čelo ovog pokreta obećavajući bolju budućnost pod uvjetom da se cijela zemlja podredi totalitarnoj vlasti.

Free Web Hosting