Drugi svjetski rat

Opsada Lenjingrada

Nakon napada na Sovjetski Savez nacistički dužnosnici uvjereni su u brzu pobjedu. Već nakon prvih izvješća s fronte Hitler i njegovi sudrugovi razmeću se bahatim izjavama. Tiskaju se i pozivnice za proslavu pobjede u lenjingradskom hotelu Astoria. Ali Lenjingrad će pružiti neočekivano jak otpor, međutim to će imati svoju strašnu cijenu.


Rumunjska i holokaust

Svjetska gospodarska kriza tijekom tridesetih godina 20. stoljeća u Rumunjskoj daje vjetar u leđa ekstremističkim pokretima koji nude jednostavna rješenja za teške situacije. Kao i u nacističkoj Njemačkoj i ovdje ekstremna desnica za lošu gospodarsku situaciju okrivljuje Židove. U konačnici to će dovesti do progona rumunjskih Židova i rezultirati brojnim tragičnim sudbinama.


Kefalonijska tragedija

U rujnu 1943. godine Italija kapitulira i time izlazi iz Drugog svjetskog rata gdje se borila na strani nacističke Njemačke. Donedavni talijanski saveznik nije želio samo tako dopustiti talijanskoj vojsci da se povuče iz svjetskog sukoba. Na grčkom otoku Kefaloniji, koji su talijanske snage ranije okupirale, ova ratna prekretnica dovesti će do jednog od najvećih pokolja u Drugom svjetskom ratu.


Noćne vještice

Sovjetski Savez gubio je rat na svim bojišnicama. Pobjeda nije bila niti na vidiku, ali tisuće sovjetskih djevojaka i žena hrabro je pošlo u rat. Jedne od njih su bile i pripadnice 588. noćne bombarderske pukovnije. U svojim zastarjelim, ali lakim i nečujnim zrakoplvima vješto su se prikradale neprijatelju i nikada nisu dopustile da budu zarobljene. O strahu koje su sijale među njemačkim vojnicima govori i nadimak koji su im oni dale - Noćne vještice.


Wehrmacht i ratni zločini

U pripremama za rat i zločine koji će uslijediti nacistička vrhunška sve je podredila tome cilju. Društvo je izloženo surovoj indoktrinaciji, a vojnicima je odjednom sve postalo dopušteno. Ratna pravila prestala su važiti, necivilizirano ponašanje je postalo dio svakodnevice i uslijedio je užas. Pripadnost arijevskoj rasi i izmaštane opasnosti postali su opravdanje za sva kršenja etičkih i moralnih normi.


Ubojstvo Reinharda Heydricha

U svibnju 1942. godine dva atentatora ubijaju okupatorskog protektora Češke i Moravske Reinharda Heydricha, bliskog Hitlerovog suradnika i prijatelja. Reakcija njemačkih vlasti koja je uslijedila bila je vrhunac surovosti okupacijskih snaga - s lica zemlje izbrisana su dva sela, a njihovi stanovnici ubijeni ili poslani u koncentracijske logore. Kazne nisu pošteđena ni djeca.


Zimski rat

Nadmoćnija Crvena armija 1939. godine napada susjednu Finsku. Sovjetsko vodstvo uvjereno je kako će u dva tjedna pokoriti sjevernog susjeda. Sovjetski generali obećali su Staljinu za rođendan "pokloniti" Finsku. No, mala i slabašna Finska pružit će neočekivan otpor koji će Crvenu armiju dovesti do ruba poraza.


Pokolj u Vraniću

Nemoćni da slome ustanak protiv okupatora i unište partizanske jedinice u Srbiji četnici Draže Mihailovića odlučuju se na nemilosrdan i dobro organiziran pohod, usmjeravajući svoju srdžbu protiv civila u selu Vranić i okolici. U krvavom piru koji će uslijediti milosti neće biti ni za koga. Ubijati će redom sve - muškarce, žene pa čak i djecu u kolijevkama.


Novosadska racija

Mađarske okupacijske vlasti u siječnju 1942. godine u Novom Sadu i južnoj Bačkoj pokreću tzv. raciju tijekom koje ubijaju na tisuće nevinih civila. Cilj je bio što više smanjiti broj slavenskog stanovništva u Vojvodini kako bi se što učinkovitije provela mađarizacija. Velik dio svojih žrtava okupatorske vlasti bacaju u ledom okovani Dunav. Tih dana živa na termometru spušta se na razinu od - 30 C.


Okupacija Poljske

Kako bi dobili povod i opravdanje za napad na Poljsku njemački nacisti iscenirali su napad na vlastitu radijsku stanicu u Gleiwitzu. Izvršenje povjerljivog zadatka SS-general Reinhardt Heydrich povjerava bojniku Alfredu Naujocksu. Prepad je uspješno izvršen i Hitler je pred zastupnicima Reichstaga mogao reći: "Poljska je jučer prvi put pucala na nas, na našem teritoriju. Od 5:45 uzvraćamo vatrom." Drugi svjetski rat upravo je počeo.


Operacija Bodyguard

Na Teheranskoj konferenciji Churchill, Roosevelt i Staljin usuglasili su se otvoriti novu bojišnicu na tlu zapadne Europe. Odlučeno je da udružene anglo-američke snage izvrše iznenadni desant na obale Normandije. No, takav poduhvat zahtijevao je opsežne pripreme koje je trebalo pomno sakriti od neprijatelja kako bi na dan invazije ona bila što veće iznenađenje. Zadaća zavaravanja neprijatelja postala je iznimno vaažan element uspjeha cijele operacije.


Partizanska četa Ernest Thälmann

Drugi korpus korpus NOV Hrvatske početkom kolovoza 1943. donosi odluku o ustroju njemačka partizanska četa. Sukladno naredbi u slavonskom selu Slatinski Drenovac utemeljna je četa Ernest Thälmann koju su pretežno činili partizani njemačke narodnosti. Sveukupno kroz četu je prošlo oko stotinu boraca, a rat je preživio svaki deseti.

Free Web Hosting